Wpisy

Jacek Magiera: Jesteśmy młodzi, będziemy odważni!

Jacek Magiera w przerwie letniej został trenerem Zagłębia Sosnowiec. Dla niego to pierwsza samodzielna praca w dorosłej piłce. W drużynie sporo się zmieniło, są poważne kontuzje. Czy nowe Zagłębie pokona w Pucharze Polski Legionovię? Transmisja meczu Legionovia Legionowo – Zagłębie Sosnowiec od 16:15 w Polsacie Sport.

 

(…)

Łukasz Majchrzyk: Zagłębie Sosnowiec bardzo mocno się zmieniło latem. Pan też jest nowy w tym klubie. Ma pan jakieś obawy przed startem sezonu?

Jacek Magiera: Jest dużo nowego, ale każdy jest w takiej samej sytuacji. Wszystkie drużyny się zmieniały. Każdy dopiero zaczyna sezon meczem w Pucharze Polski. Obaw nie mam, bo nie po to trenowaliśmy, aby się bać. Mamy być drużyną, która gra swoją piłkę, dąży do zdobycia gola, a tylko i wyłącznie odwaga spowoduje grę do przodu. Najpierw było poznawanie się z drużyną, potem przekazywanie wizji, praca, korekty. Potrzeba czasu na dotarcie się. Jesienią mamy 19 meczów i po każdym mądrzejsi. Będziemy wiedzieć, czego nam potrzeba.

Pierwsze potrzeby już się nasuwają. To chyba wzmocnienie linii ataku?

Największym wzmocnieniem byłby powrót do zdrowia Michała Fidziukiewicza, bo to jest świetny napastnik. Przyszedł do nas Tin Matić, ale on jest młody i wchodzi dopiero do seniorskiej piłki. Niedawno dołączył do nas Wojciech Łuczak, który może grać na pozycji wysuniętego napastnika, ale raczej jest typowym środkowym lub ofensywnym pomocnikiem. Będziemy się starali tak wkomponować wszystkich w zespół, żeby presja zdobywania bramek ciążyła na wielu: Martinie Pribuli, Sebastianie Dudku, Łuczak, Łukaszu Matusiak. Jest też Robert Bartczak, który na skrzydle sam sobie umie stworzyć sytuację.

Napastnicy mają się przede wszystkim utrzymywać przy piłce, a gole zdobywać będzie linia pomocy?

Można sobie narysować różne warianty, bo papier wszystko przyjmie. Chodzi mi o to, by akcenty w ataku rozłożyć na wielu piłkarzy. Wszyscy mają atakować i wszyscy mają bronić. Wszyscy też mają naprawiać swoje błędy.

Zagłębie ma dążyć do zdominowania rywala?

Pracowałem i uczyłem się zazwyczaj od trenerów, którzy lubili, by drużyna grała w piłkę i jak najdłużej się przy niej utrzymywała. Zdarzają się jednak różne mecze. Ostatnie Euro pokazało, że posiadanie piłki nie jest kluczowe. Co z tego, że będziemy wymieniać dziesiątki podań, jak nie będzie z tego sytuacji.

(…)

Cała rozmowa dostępna jest pod tym linkiem

Zdjęcie (c) CyfraSport